Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pliki te nie przechowują żadnych danych osobowych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Rozumiem

Góra Chrobrego - rekreacja latem i zimą

AtrakcjeLetnie KameryStoki na żywo  

Boules

ZASADY GRY W BOULES NA GÓRZE CHROBREGO

Dwie drużyny grają przeciwko sobie. Składają się one z dwóch lub trzech graczy, którzy mają łącznie 6 kul na drużynę. Mogą również współzawodniczyć dwie osoby. W drużynach jedno- oraz dwuosobowych każdy gracz ma trzy kule (1 zestaw), a w drużynach trzyosobowych, każdy gracz ma dwie kule (2 zestawy).
Przed rozpoczęciem gry należy ustalić (wylosować), która drużyna ma prawo wyznaczyć cel, czyli wyrzucić małą drewnianą kulkę o średnicy 25-30 mm (świnkę) na odległość od 6 do 10 metrów.

Zawodnicy rzucają kule z okręgu o średnicy 35-50 cm, a w czasie rzutu obie stopy rzucającego muszą dotykać ziemi tak długo, aż rzucona kula spadnie na ziemię.

Grę rozpoczyna zawodnik z drużyny, która rzuciła „świnkę”, próbując umieścić swoją kulę jak najbliżej świnki.

Następnie jeden z graczy drużyny przeciwnej rozgrywa swoją kulę, mając do wyboru możliwości:

  • celuje jak najbliżej świnki
  • celuje w kulę przeciwnika, próbując ją wybić (odsunąć od świnki)
  • stara się przesunąć kulę swojego zespołu aby przybliżyć ją do świnki
  • stara się przesunąć „świnkę” tak, by oddalić ją od kuli przeciwnika.

Jeśli po rzucie jego kula znajduje się najbliżej „świnki”, to następny rzut należy do drużyny przeciwnej. Jeśli natomiast zawodnikowi nie udało się umieścić kuli najbliżej świnki, to jego drużyna gra do momentu, kiedy ich kula znajdzie się najbliżej „świnki” lub do wyczerpania wszystkich swoich kul.
Jeżeli jedna drużyna nie ma już kul, to druga drużyna rozgrywa wszystkie kule, które jej pozostały w grze.
Po wyrzuceniu wszystkich kul obu drużyn następuje koniec pierwszej rozgrywki. Punkty zdobywa tylko jedna drużyna, w zależności od tego, ile kul ma bliżej „świnki” od kul przeciwnika, a więc możliwe jest zdobycie od 1 do 6 punktów.
Koniec partii następuje wtedy, gdy którakolwiek z drużyn zdobędzie 13 punktów.

Błąd ładowania zdjęcia Błąd ładowania zdjęcia Błąd ładowania zdjęcia